Saturacja - więcej brzmienia lampowego

Saturacja, Co to jest saturacja

Saturacja to nic innego jak nasycenie brzmienia dodatkowymi parzystymi harmonicznymi często uzyskiwanymi z efektów lampowych czy taśmowych a nawet samych wzmacniaczy. Tak nasycone brzmienie staje się bardziej naturalne, okrągłe i poddane kompresji co sprawia że jest miłe dla ucha.

Saturacja to bardzo często stosowany rodzaj efektu głównie w studiu ale również  na scenie ze względu na możliwość uzyskania naturalnego i ciepłego brzmienia. Tego rodzaju symulacje można uzyskać z osobnego analogowego urządzenia, wzmacniacza bądź wtyczek VST. Saturację można stosować na wszystkie ślady a często stosuje się ją na ślady z gitarami a nawet już na etapie samego nagrywania.

Trochę teorii:

Kiedyś stosowano do tego celu wzmacniacze lampowe kiedy ‘’przepuszczano’’ przez lampy zbyt mocny sygnał i w ten sposób uzyskiwano dodatkowe harmoniczne, lub kiedy nagrywano coś na taśmę to celowo zwiększano sygnał wejściowy i tym samym powodowało to taki skutek uboczny że brzmienie stawało się bardziej miękkie i poddane delikatnej kompresji.

Nie które studia nagrań do dziś stosują tą starą znaną i sprawdzoną metodę, lecz większość wolała przesiąść się do świata cyfrowego, gdzie analogowe brzmienie taśmowe czy lampowe zastąpiono cyfrową symulacją, która tak wiernie odzwierciedla oryginalne brzmieniowe warunki tego zdarzenia.

W obecnych czasach cyfrowe symulacje są tak dobrej jakości że czasem trudno odróżnić czy mamy do czynienia z wtyczką programową czy analogowym urządzeniem. Po za tym wtyczki są male lekkie i można je bardzo szybko zastosować mając je pod ręką już w samym programie DAW.

Jak nie trudno zauważyć wtyczki VST, symulujące brzmienia lampowe czy taśmowe nie są zbyt skomplikowane czasem zawierają w sobie tylko dwa lub trzy pokrętła , tym samym ułatwiają pracę z ich zastosowaniem.

Vst, Vst free, Saturation vst

Saturację również często stosuje się przed wzmacniaczem gitarowym jako powiedzmy rodzaj dopałki wzmacniacza. Tak zastosowana wtyczka bądź efekt spowoduje że brzmienie stanie się bardziej zwarte, okrągłe oraz nasycone parzystymi harmonicznymi. Dopalanie wzmacniacza gitarowego jest często spotykane gdyż znacznie rozszerza to jego możliwości brzmieniowe.

O tym jak "dopalić" wzmacniacz gitarowy znajdziesz w tym wpisie - jak dopalić wzmacniacz gitarowy.


Wideo z zastosowaniem wtyczki symulującej brzmienie lampowe przed symulacja wzmacniacza. Więcej informacji na temat tej wtyczki znajdziecie w tym wpisie - Color Boost.



Pozdrawiam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Free impulse respone IR cabinet - reverb

Odpowiedzi impulsowe zwane IR to krótki zarejestrowany sygnał, brzmienia konkretnej kolumny głośnikowej wraz z jej omikrofonowaniem lub bez ...