Alternatywne sterowniki audio - Asio4ALL


Sterowniki kart dźwiękowych w komputerach czy laptopach to niezwykle ważny element a szczególnie w zakresie produkcji muzycznej. Być może właśnie rozpocząłeś swoją przygodę z nagrywaniem, miksowaniem czy tworzeniem muzyki na komputerze i zauważyłeś że dźwięk płynący z głośników nie jest taki jaki powinien być.

Na wstępie trochę informacji:

Każda karta dźwiękowa czy to wbudowana w komputerze czy to zewnętrza bądź profesjonalny interfejs audio posiada swoje sterowniki. Takie sterowniki wskazujemy w preferencjach w programie DAW aby nasz program mógł poprzez nie poprawnie pracować.

Jeżeli chodzi o interfejsy audio a często są to profesjonalne zewnętrze niewielkie urządzenia które podłączamy do komputera poprzez złącze USB bądź Fire Wire to posiadają one swój wbudowany system sterowników który wystarczy zainstalować wskazać w programie DAW i od razu możemy zacząć pracę z dźwiękiem.

Takie specjalne sterowniki do interfejsów audio posiadają bufor którym możemy wpłynąć na latencję czyli ustawić odpowiedni niski poziom opóźnienia pomiędzy wejściem dźwięku na przykład z gitary czy klawiatury midi poddaniu go obróbce w programie DAW a dalej wyjściu dźwięku na monitory czy tez słuchawki.

Więcej informacji w zakresie tego jak podłączyć na przykład gitarę do komputera oraz co jest do tego celu potrzebne znajdziesz w tym wpisie - gitara i komputer.

Niestety często zdarza się szczególnie osobą zaczynającym przygodę i pracą z dźwiękiem że nie posiadamy profesjonalnego interfejsu audio a chcemy skorzystać z programu do obróbki audio a być może mamy już taki program zainstalowany i problem z dźwiękiem wystąpił.


Dlaczego tak się dzieje

Dzieje się tak dlatego ze zintegrowane karty dźwiękowe nie są stworzone typowo do pracy w zakresie produkcji muzycznej ale sprawdzają się dobrze do odtwarzania muzyki i plików audio czy oglądania filmów itp. Zintegrowane karty dźwiękowe posiadają zbyt dużą latencję czyli czas opóźnienia z jaką pracują na wejściu i wyjściu aby móc z nich wygodnie korzystać w programach typu DAW.

Choć zintegrowane karty dźwiękowe posiadają swoje własne sterowniki tak zwane sterownikami natywnymi które są wbudowane w system Windows i czasem niektóre posiadają możliwość ustawienia "bufera" to nie są one przystosowane do pracy z dźwiękiem.

Jak rozwiązać ten problem

Czy jest więc jakieś rozwiązanie które umożliwi korzystanie z programów do obróbki dźwięku nie posiadając przy tym profesjonalnych urządzeń typu interfejs audio. Na to pytanie można odpowiedzieć że tak jest pewien sposób.

Sterowniki Asio4All

Sterowniki Asio to uniwersalne sterowniki do zintegrowanych kart dźwiękowych które emulują oprogramowanie Asio. Asio z języka angielskiego to Audio Stream Input/Output to protokół wejścia i wyjścia dla strumienia danych audio komputerowej karty dźwiękowej.

Prosto pisząc sterowniki AsioAll umożliwiają korzystanie z DAW bez konieczności posiadania profesjonalnego często drogiego dedykowanego interfejsu audio. Sterowniki AsioAll umożliwiają bezproblemową pracę i korzystanie z programów DAW w odpowiednio niskiej latencji na którą możemy wpływać w zależności od potrzeb.

Jak korzystać z AsioAll

Aby skorzystać z tych sterowników wystarczy je pobrać ze strony producenta i zainstalować. Sterowniki są dostępne dla systemów Windows 32 bi jak i 64 bit i można je pobrać zupełnie za darmo. Po instalacji czasem trzeba wykonać restart komputera.


Następnie po wejściu do programu DAW musimy wskazać sterowniki Asio4All w odpowiedniej zakładce często jest to zakładka preferencji o nazwie z języka angielskiego Device Audio lub Driver lub Device Setup lub w programach w Polskiej wersji językowej po prostu źródło dźwięku.

Na załączonym poniższym screenie jest przykład jak to wygląda na zakładce Devices Setup w programie Cubase. W każdym innym DAW znajdziemy taką samą bądź podobną zakładkę w ustawieniach programu.


Po wejściu i wybraniu sterownika możemy wejść w jego panel i suwakiem ustawić odpowiednio niski poziom bufera czyli latencji i możemy zacząć pracę w DAW. Takie rozwiązanie często wystarczy aby podłączyć na przykład mikrofon do wejścia mikrofonowego w komputerze bądź laptopie by zacząć nagrywać dźwięk bez potrzeby stosowania profesjonalnego interfejsu audio.

Asio, VST, DAW

Interfejs audio

Choć powyższe rozwiązanie problemu z dźwiękiem będzie wystarczające to pamiętajmy jednak że nie zastąpi nam ono profesjonalnego interfejsu audio. W dzisiejszych czasach mniejsze interfejsy audio są w bardzo przystępnych cenach, można również poszukać używanego.

W tym wpisie recenzja popularnego, cenionego i nie drogiego interfejsu audio FireWire - Konnekt 6

W tym artykule również recenzja małego i taniego miksera z wbudowanym interfejsem audio - Behringer Xenyx Q502

Posiadając interfejs audio będziemy mogli pracować w programach DAW z bardzo niską latencją i odpowiednią jakością dźwięku. Taki interfejs często tez może posłużyć jako profesjonalna karta dźwiękowa w zakresie korzystania z innych multimediów co da dam znacznie lepszą jakość dźwięku niż zintegrowana karta dźwiękowa.

Sterowniki AsioALL mogą również współpracować z zewnętrznymi interfejsami audio i można z nich skorzystać również w takim zakresie i choć wydaje się to być niekonieczne to czasem w gorszej jakości interfejsach audio może również okazać się przydatne.

Podsumowanie:

Tak więc jeżeli zacząłeś swoją przygodę z produkcją muzyczną lub tak zwanym Home Recordingiem i nie posiadasz profesjonalnego interfejsu audio to możesz na początek skorzystać z wbudowanej karty dźwiękowej instalując sterowniki Asio4All.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Free impulse respone IR cabinet - reverb

Odpowiedzi impulsowe zwane IR to krótki zarejestrowany sygnał, brzmienia konkretnej kolumny głośnikowej wraz z jej omikrofonowaniem lub bez ...