Voxengo Boogex - świetna symulacja wzmacniacza gitarowego


Voxengo to producent bardzo dobrych wtyczek stworzonych głównie do produkcji muzycznej w ofercie znajdziemy wtyczki w wersjach płatnych jak i darmowych których jest aż kilkanaście a służą one do różnych celów związanych z produkcją i edycją dźwięku.

W tym wpisie zajmiemy się jedną z ciekawszych produktów tego znakomitego producenta a jest nim symulacja wzmacniacza gitarowego i kolumny głośnikowej. Wtyczka nazywa się Boogex i jest niewielkim "kombajnem" przeznaczonym głównie dla gitar.

Boogex:

Boogex to darmowa symulacja wzmacniacza gitarowego ale nie tylko wzmacniacza ponieważ na pokładzie tej wtyczki znajdziemy również świetny loader impulsów i symulację kolumn głośnikowych, bramkę szumów, oraz moduł pogłosowy którego algorytm pochodzi z bardzo dobrej i darmowej wtyczki pogłosowej tego samego producenta jakim jest OldSkoolVerb.

 Więcej informacji na temat tej znakomitej i darmowej wtyczki pogłosowej znajdziesz w tym wpisie - OldSkoolVerb.

Symulacja wzmacniacza:

Na pokładzie tej wtyczki znajdziemy symulację wzmacniacza gitarowego z którego można uzyskać dość szeroką paletę brzmień ale są to brzmienia typowo rockowe, crunchowe raczej lekko przesterowane. Nawet sam producent podaje że ta symulacja sprawdza się najlepiej w lżejszych odmianach rocka.

Jednak z powodzeniem można tą symulację również "dopalić" jakimś efektem overdrive bądź booster pamiętając przy tym aby taką "dopałkę" stosować na torze audio zawsze przez symulacją wzmacniacza. Ja zastosowałem wtyczkę OverDiver od82o od NSP która to sprawdziła się znakomicie rozbudowując brzmienie wzmacniacza do większej ilości przesteru oraz charakterystyki brzmieniowej. Oczywiście można zastosować każdą inną wtyczkę tego typu.

Więcej na temat tej świetnej wtyczki znajdziesz w tym wpisie - OverDiver od82o.

O tym jak dopalić wzmacniacz gitarowy i dlaczego się to robi można znaleźć w tym wpisie - jak dopalić wzmacniacz gitarowy.

Sama symulacja wzmacniacza posiada trzy pasmowy korektor (bass, middle, treble) oraz parametryczny korektor graficzny co bardzo się przydaje na śladach gitar gdzie przeważnie stosuje się odrębną wtyczkę w tym celu, tu nie ma takiej potrzeby gdyż taki wbudowany korektor posiada już sama symulacja co zdaje się być bardzo przydatną funkcją.

Sekcja wzmacniacza posiada również wbudowaną całkiem dobrze działającą bramkę szumów co przydaje się szczególnie podczas stosowania brzmień przesterowanych. Siłę działania bramki szumów można kontrolować suwakiem. Bramkę szumów jak i sam wzmacniacz możemy wyłączyć o czym poniżej.


Symulacja kolumny głośnikowej

Kolejną zaletą Boogex jest wbudowana kolumna głośnikowa z możliwością stosowania własnych impulsów kolumn gitarowych. Sama sekcja kolumny głośnikowej posiada kilka całkiem dobrze brzmiących wbudowanych symulacji ale Boogex oferuje również wczytywanie swoich własnych impulsów kolumn i jest to jego wielki plus.

Wtyczka posiada możliwość wyłączenia wszystkich sekcji i pozostawienia tylko kolumny głośnikowej co daje możliwość zastosowania na przykład innej symulacji wzmacniacza lub innej bramki szumów a zastosowanie samej kolumny głośnikowej jako loadera impulsów.

Więcej informacji na temat impulsów kolumn gitarowych oraz spis z darmowymi impulsami do pobrania znajdziesz w tym wpisie - darmowe impulsy kolumn gitarowych.

Producent podaje że wtyczka po wyłączeniu stopnia samego wzmacniacza posiada zerowe opóźnienie i prawie w ogóle nie obciąża procesora co jest szczególnie istotne podczas korzystania z niej w czasie rzeczywistym.

Sama symulację kolumny głośnikowej również można wyłączyć i tym stosować jako pojedynczą inną sekcje tej wtyczki na przykład samą symulację wzmacniacza wraz z inną symulacją kolumny. W przykładzie można zastosować sam wzmacniacz Boogex wraz z świetnym loaderem impulsów jakim jest NadIR.

A pod tym linkiem znajdziesz dodatkowe i darmowe impulsy kolumn gitarowych które dedykuje producent - SNB impulse respone.

Reverb:

Boogex posiada również całkiem dobrze brzmiący pogłos którego algorytm został oparty o wtyczkę pogłosową jaką jest OldskooVerb tego samego producenta. Więcej informacji na temat tej wtyczki znajdziesz pod tym linkiem - OldSkoolVerb.

Producent podaje że wtyczka po wyłączeniu stopnia samego wzmacniacza posiada zerowe opóźnienie i prawie w ogóle nie obciąża procesora co jest szczególnie istotne podczas korzystania z niej w czasie rzeczywistym.

Szata Graficzna:

Szata graficzna tej symulacji jest bardzo przejrzysta i dobrze skonfigurowana pod względem wszystkich parametrów logicznie ułożonych w odpowiedniej kolejności. Wtyczka posiada kilkanaście motywów kolorystycznych a nawet możemy skonfigurować własne kolory co przydaje się podczas korzystania z niej na wielu śladach jednocześnie.

Poniżej przykładowe kolory wtyczki.

Amp sim, Boogex, Voxengo, Guitar VST, Wtyczki Vst

Wtyczka dostępna jest dla systemów Windows oraz Mac OSX 32 bit jak i 64 bit w formatach VST, VST3, AU oraz AAX.


Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Free impulse respone IR cabinet - reverb

Odpowiedzi impulsowe zwane IR to krótki zarejestrowany sygnał, brzmienia konkretnej kolumny głośnikowej wraz z jej omikrofonowaniem lub bez ...