Jak instalować wtyczki VST i VSTi czyli FAQ

Jak instalować wtyczki VST

W dzisiejszych czasach szybkiego rozwoju technologicznego komputery są już codziennością i posiada je już prawie każdy czy to w formie komputera stacjonarnego czy przenośnego a nawet smartfona który poniekąd też jest komputerem.

Komputery służą do wielu celów można z nich korzystać jako rozrywkę i multimedia, można na nich wykonywać przeróżne czasem bardzo skomplikowane prace i czynności. Komputery ułatwiają pracę wielu ludziom w przeróżnych dziedzinach i wykonywaniu różnych czynności.

W niniejszym wpisie jednak skupimy uwagę na dźwięku oraz jego edycji i  realizacji oraz z wykorzystaniem komputera do tego celu, bo właśnie tego dotyczy tematyka niniejszego bloga czyli szeroko pojętego tak zwanego Home Recordingu i nie tylko. 

Na wstępie trochę informacji:

Co to są wtyczki VST

Wtyczki VST - Virtual Studio Technology zwane również pluginami zostały opatentowane przez Niemiecką firmę Steinberg aby umożliwić stworzenie kompletnego pakietu do obróbki i realizacji dźwięku w czasie rzeczywistym w programach do tego celu przeznaczonych czyli stacjach roboczych typu DAW ( Digital Audio Workstation )

Co to jest DAW:

DAW ( Digital Audio Workstation ) to cyfrowa stacja robocza służąca to obróbki, edycji i realizacji dźwięku, prosto pisząc jest to program komputerowy w którym mamy możliwość wykonywać przeróżne prace i czynności związane z dźwiękiem takie jak nagrywanie, edycja, miks oraz mastering aż do finalnego wyprodukowania pliku audio w odpowiednim formacie na przykład mp3 bądź wav.

To właśnie w programach DAW stosuje się i używa w celu edycji oraz obróbki dźwięku wtyczki VST w którym możemy prace z dźwiękiem wykonywać w czasie rzeczywistym a tym wpływając w przeróżny sposób na dźwięk udoskonalając go i doprowadzając do finalnego efektu.

Tak więc do korzystania z wtyczek VST będziemy potrzebować stacji roboczej czyli programu komputerowego DAW. Takich programów na rynku muzycznym jest sporo są to programy płatne ale znajdziemy również programy darmowe. 

Popularnymi tego typu programami są:

- Cubase

- Pro Tools

- Logic Pro

- Reaper

- FL Studio

- PreSonus Studio

Jest tych programów oczywiście znacznie więcej i są mniej bądź bardziej skomplikowane oraz darmowe lub płatne. Niektóre programy pozwalają na bardzo szerszą edycję i realizację dźwięku a inne na nieco mniejszą ale służą one tylko to tego jednego celu czyli do pracy z dźwiękiem.

Tak więc pierwszym krokiem aby móc korzystać z wtyczek VST i zacząć swoją przygodę z nagrywaniem i obróbką dźwięku należy poszukać odpowiedniego oprogramowania DAW. Na początek w zupełności wystarczy darmowy program taki jak na przykład. Audacity czy Reaper.

No dobrze ale co dalej z wtyczkami.

Jakie wyróżniamy rodzaje wtyczek:

Wtyczki VST - są to wtyczki efektowe służące do szerokiej korekcji i obróbki dźwięku takie jak na przykład equalizer, kompresor, pogłos czy efekty modulacyjne jak chorus i flanger.

Wtyczki VSTi - są to wtyczki ale działające jako instrumenty wirtualne które wydobywają dźwięk, tego rodzaju wtyczki często można stosować a nawet grać na nich z użyciem klawiatury sterującej midi.

MIDI - pliki midi to rodzaj zapisu dźwiękowego w formie cyfrowej to własnie instrumenty VSTi są oparte o technologię Midi. Pliki midi często występują w formie plików z na przykład zakodowaną jakąś melodią którą możemy wczytać i odtworzyć w programach DAW.

Wtyczki AU - są to wtyczki specjalnie stworzone przez firmę Apple i działają one tylko i wyłącznie na komputerach Macintosh pot. "Mac"

Wtyczki VST3 - są to wtyczki o specjalnym formacie który ma za zadanie poprawić jakość ich brzmienia oraz wydajność w programach DAW takich jak na przykład Cubase są one jak by nową udoskonaloną wersją zwykłych wtyczek VST.

RTAS i AAX - są to wtyczki działające tylko w środowisku DAW jakim jest Pro Tools, nie będą działać w żadnym innym DAW.

Formaty wtyczek:

Są dwa formaty wtyczek które pracują w zależności od wersji oprogramowania DAW w programie 32 bitowym stosujemy zawsze 32 bitowe wtyczki a w systemach 64 bitowych stosujemy wtyczki 64 bitowe. Są konwertery wtyczek których można użyć w celu konwersji wtyczek jakie jak na przykład. Jbridge.

Instalacja wtyczek:

Wtyczki można instalować na dwa sposoby poprzez instalator exe oraz kopiując plik DLL z wtyczką do folderu w którym znajdują się wtyczki VST. Po instalacji bądź skopiowaniu pliku z wtyczką do folderu i ponownym uruchomieniu programu DAW zostaną one automatycznie wczytane.

Więcej na temat dokładnych miejsc i folderów gdzie powinny znajdować się wtyczki znajdziesz w tym wpisie - gdzie instalować wtyczki VST.

Sterowniki/interfejs audio

Do poprawnego działania takiego systemu DAW najlepiej zaopatrzyć się w interfejs audio USB bądź FireWire. Taki interfejs pozwoli pracować w zakresie przyzwoitej latencji czyli małych opóźnień a sterowniki Asio poprawią wydajność.

Więcej informacji jaki sprzęt jest niezbędny to pracy w domowym studio znajdziesz w tym wpisie - gitara i komputer.

Oczywiście można również pracować na zwykłej karcie dźwiękowej ale z doświadczenia wiem że często niestety nie sprawdza się to najlepiej gdyż opóźnienia są zbyt duże by móc komfortowo pracować a wydajność na zintegrowanych kartach dźwiękowych nie jest wystarczająca.

Można jednak próbować zainstalować sterowniki AsioALL które poprawią pracę z dźwiękiem na zwykłych zintegrowanych kartach dźwiękowych. Więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie - sterowniki Asio4ALL.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Free impulse respone IR cabinet - reverb

Odpowiedzi impulsowe zwane IR to krótki zarejestrowany sygnał, brzmienia konkretnej kolumny głośnikowej wraz z jej omikrofonowaniem lub bez ...